Kaip emocija gali sugriauti santykius?
Image by Jakub Dziubak

Kai sutinki nepažįstamą žmogų, po kelių minučių imi suprasti - patinka jis tau ar nepatinka. Paprasčiausia chemija. Teko pietauti su gerai žinomos reklamos agentūros atstove, kuri pasakojo, jog neperka vieno žinomo prekės avalynės. Kodėl? Nes nepatinka žmogus, kuris kuria jiems reklamą. Man labai patinka Vovlo markės automobiliai, net ir tie, senesni, grubesnio dizaino. Kodėl? Greitai negalėčiau racionalizuoti savo emocijos, gal, kad Twilight filme Robert Pattinson vairavo Volvo V60. 


Kodėl vieni dalykai mums patinka, o kiti nepatinka? 


Už žodžių "patinka" arba "nepatinka" glūdi sudėtinga schema neuronų, kurie siunčia signalą į mūsų smegenis ir formuoja mūsų emocijas, kurios verčiasi į žmogaus kalbą  "patinka" arba "nepatinka". Tačiau apie viską iš eilės.


Vienas pažįstamas verslininkas guodėsi, kaip jam nesiseka dirbti su reklamos agentūra. Sako - nebepatinka dirbti. Pabandžiau pasiaiškinti priežastis kodėl, nes pačiai įdomu, juk bendrauju su klientais ir siekiu tarpusavio sutarimo, tad surengiau atvirą klausimų sesiją.


Mūsų pokalbį apibendrinčiau taip.


1. Netenkina darbų kokybė. Maketai, kuriuos sukuria agentūra iš ties “atsako” į užduotį, tačiau klientas jaučiasi nelaimingas, jam nepatinka. Sako - “tas pats per tą patį, negražu”. Agentūrų žmonės labai nemėgsta šio išsireiškimo, nes “negražu” tai ne argumentas. Patariau aptarti grožio arba negrožio vardiklius ir su agantūros darbuotoju, pasiaiškinti skonio skirtumus.

2. Nuolatinis vėlavimas. Visur - į susitikimus, pasiūlymus atsiunčia ne viena valanda, o viena diena vėliau. Pasiūliau aptarti šį klausimą su partneriais taip pat.

3. Bendravimo trūkumas. Labai retai pasiūlo naujų sprendimų, nors yra ne kartą apie tau kalbėję, o projektų vadovo veido nebeatsimena. Įsiklausiau.

Ketvirtosios priežasties nepavyko racionalizuoti, žmogus pritrūko argmentų, o aš jo taip ir neįtikinau konstruktyviai pabandyti spręsti problemą. 


Kas kaltas?


Gali būti, kad klientas nežinojo ko nori. Gali būti, kad pagailėjo “ant brand booko”. Gali būti, kad nežinojo kaip suformuluoti tikslą, todėl agentūrai sunku pataikyti į “skonį”. Gali būti, kad tiesiog jam nebepatinka su tais žmonėmis dirbti, nes jo negirdi.


Pirmas tris problemas galima išspręsti, tačiau jei klientui nebepatinka dirbti su partneriais gali būti, kad situcijos nebepataisysi. Kodėl?


Griečiausiai ne maketai jam nebepatinka, ne pasiūlyti sprendimai, o nebėra tarpusavio pasitikėjimo ir noro kartu dirbti ir kurti.


Grįžtu prie pradžios. Kas slypi po žodžiais "patinka" ar "nepatinka"? Reklamoje dalyvaujantys prekės ženklai kaip ir žmonės, turi savo išvaizdą, asmenybę, stilių. Ne mažiau svarbus yra ir pačių mūsų elgesys bendraujant su partneriais bei klientais. Jei klientui nebepatiks jo verslo partneris, jis nustos su juo bendradarbiauti, nesvarbu koks galingas logotipas jį bedengtų.


Tad ką daryti? 


Viena patarčiau klientui.  - Jūs este  nekaltas, kad Jums nepatinka. Greičiausiai turite racionalių priežasčių, tik jas ne visada lengva įvardinti, nes mes žmonės vadovaujamės emocijomis. Antra - pasikalbėkite.  O jei stipriai nebepatinka - ieškokite kito patnerio ir negaiškite laiko. Kitai pusei man rodos daug viskas sudėtingiau - turėtume užbėgti įvykiams už akių ir "neapleisti" santykio su klientu. Nes kai jam nebepatiks - jis pasirinks kitą partnerį. Ir bus visiškai teisus.