Kada ir kodėl mes nustojome vieni kitų klausytis?
Image by Jakub Dziubak

Kalba yra skirta tam, kad mes vienas kitą suprastume. Kad susitartume ir sužinotume daugiau apie tai kas reikalinga išlikti liūto nesuvalgytam. Homo sapiens žmonijos rūšis išliko tik dėl gebėjimo perduoti vieni kitiems žodžiu informaciją apie pavojų. Kalbėjimasis leido suprasti, kuo gali pasitikėti, kuo ne. Šiandien, kai išlikti šioje planetoje ne taip sudėtinga ir liūtas už durų netyko, bendravimas ima vis dažniau atlikti kitokią funkciją. Kas nutiks, kai Siri taps protingesnė ir duos tai, ko šiandien mums trūksta? Kas nutiks, kai dirbtinis intelektas patenkins mūsų poreikį būti išklausytiems ir patenkins mūsų ego?


Tačiau, kol dar kalbame ir bendraujame tarpusavyje, pagalvokime ką išties galime prarasti? Namuose, svečiuose ir bendraudami su savo klientais, mentoriais, partneriais.


Šiandien niekas nebenori klausyti – sakau kolegai. Jis man pritaria ir antrina – ne tik nebeklauso, bet ir nebeskaito kas parašyta. Svarbu greitai, greitai atsakyti ir pasukti kalbą apie save. Susimąsčiau – iš ties. Matyt dėl informacijos gausos taip svarbu išsišnekėti, kad nebelieka laiko ir noro dar ir kito paklausyti. Jei prieš 50 metų mus pasiekdavo viena, kita žinia laikraštyje, tai dabar tik spėk viskuo domėtis. Netflix'as pilnas serialų, kuriuos gali žiūrėti 24/7. TV gali minkyti šimtus kanalų visą savaitę ir instaliuotis į save bet kokio pobūdžio naujienas. Socialiniuose tinkluose milžiniškas kiekis informacijos, kurios niekada nepavyks susikišti sau į vieną galvą. Todėl natūralu, kad kyla poreikis tai aptarti su kitais, tačiau kiekvienam iš jų irgi lygiai taip pat norisi būti išgirstam, išklausytam.


Ar niekada nejautėte, kad žmonės kalba per daug ir jūs neturite galimybės pasakyti savo nuomonės? Žiūrėk sėdi 10 žmonių prie stalo ir pasakoja savo istorijas, tuo tarpu kiekvienas laukia savo šanso pasisakyti, o ne vienas kitu pasidomėti.


Jei mums bus įdomu tik patiems kalbėti, o neklausyti, kaip sukursime ką nors bendra? Kaip mokysimės vieni iš kitų?  Ar 2020 metais teks iš naujo mokytis bendrauti? Išmokti iš naujo pasakyti žodžius būtent tam žmogui, su kuriuo kalbate. Draugui, kuris papasakojo savo istoriją – paklausti kaip jis jaučiasi ir neskubėti patarti, teisti. Bendraujant su Klientu, pirmiausia juo pasidomėti, paklausti kuo jis šiuo metu gyvena, o tik paskui siūlyti sprendimus. Iš partnerio ne reikalauti, o susitarti. Suklydus leisti sau ir kitam pasitaisyti. Domėtis vieni kitais ir taip kurti nuoširdžius tarpusavio santykius.