Vidinė įmonės komunikacija – kas atsakingas?
Image by Jakub Dziubak

Džiugu matyti, kad kuo toliau, tuo daugiau įmonių skiria didžiulį dėmesį ne tik išoriniam savo identiteto kūrimui, bet taip pat ir vidinei komunikacijai. Pastarosios vaidmuo mano manymu yra toks didelis, kad kelios vidinės komunikacijos klaidos gali per kelias minutes sugriauti kelių mėnesių didelės komandos darbą ir paleisti vėjais investuotas šimtatūkstantines rinkodarai skirtas sumas.


Prieš kelis mėnesius mano akį patraukė vieno didžiausių reklamdavių nuostabus video klipas socialiniuose tinkluose. Peržiūrėjus klipą ir išnagrinėjus informaciją įmonės tinklapyje susimąsčiau, ar tikrai teisingai pasirinkau, pasirašydama sutartį pas tos įmonės tiesioginius konkurentus. Kol svarsčiau, mane reklaminė kampanija persekiojo visur, kur tik sukausi – nuo minėtų socialinių tinklų iki lauko stendų, TV laidų, radijo stočių. Nusprendžiau apsilankyti jų klientų aptarnavimo salone ir ėjau tiesiai prie reikalo – pasakiau, kad greičiausiai padariau klaidą pasirinkdama jų konkurentus ir norėtųsi tą klaidą ištaisyti.


Kelios minutės pokalbio su salono darbuotoja ir mano greitas sprendimas – čia nebegrįšiu niekada ir jokios klaidos aš nepadariau. Puikus klipas ir viešas pasiūlymas dar ne viskas, jei tau pačiam tenka kone kvosti darbuotoją, kad tau papasakotų daugiau apie pasiūlymą. Jei ne mano klausimai, aš greičiausiai būčiau negavusi jokio pasiūlymo, išskyrus burbtelėjimą apie standartinį paketą, nors reklaminės žinutės iškabintos aptarnavimo salone, o salono darbuotojos panosėje paruoštukas medžiagos, kurią lengva naudoti ir duoti kabliukus potencialiam klientui. Aš jaučiausi visiškai neįdomi, darbuotojai rūpėjo, kad greičiau eičiau lauk, nors puikiai suvokė, kad aš norėčiau tapti jų kliente. Kas kaltas šioje situacijoje? Bloga darbuotojos nuotaika, nemotyvuojantis atlyginimas, noras dirbti kažkur kitur, Z kartos sindromas ar kas nors dar? Aš turiu įtarimų, kad šioje vietoje galėjo pakišti koją ir netinkama vidinė komunikacija bei netinkamas darbuotojos įtraukimas.


Mažose įmonėse nėra itin sunku užtikrinti, kad visi vienodai suvoktų įmonės vertybes, gautų informaciją laiku bei galėtų dalintis savo idėjomis. Kuomet įmonės, kurios turi darbuotojų daugiau nei 100, kurios apima skirtingų profesijų, išsilavinimo, geografinės lokacijos darbuotojus, susiduria su didžiuliais iššūkiais, kaip tinkamai užtikrinti, kad kiekvienas darbuotojas gyventų tuo pačiu prekės ženklu, pripažintų tas pačias vertybes, laiku gautų svarbią informaciją, būtų tinkamai supažindintas su įmonės kultūra nuo pat pirmos darbo dienos. Ką jau kalbėti apie įmones, kurios plečia savo verslą įsigyjant kitas įmones, turinčias savo istoriją, savo prekės ženklą, savo taisykles, kurių vieną dieną tenka atsisakyti ir pripažinti visai kitas, vertybes ir viziją. Aš manau, kad paaugusiose ir didelėse įmonėse vidinei komunikacijai kai kuriais atvejais turėtų būti skirtas didesnis dėmesys nei išorinei.


Tai kas gi atsakingas už vidinę komunikaciją? Ar gali vidinės komunikacijos „etatas“ vienas savaime užtikrinti sklandžią vidinę komunikaciją? Jokiu būdu! Sklandi ir efektyvi vidinė komunikacija bus užtikrinta tik tuomet, kai joje dalyvaus įmonės vadovas, kitų sričių vadovai, darbuotojai ir žinoma personalo kolegos. Vidinė komunikacija taip pat negali būti vienpusė – visi darbuotojai turi turėti galimybę išreikšti savo nuomonę, užduoti klausimus ir sulaukti atsakymų į juos. Vidinė komunikacija yra sudėtingas, kompleksinis ir nuolatinis darbas, kuriame turi būti labai aiškiai sudėlioti procesai bei atsakomybės. Jei subyra viena grandis, pradeda veltis klaidos, sutrinka informacijos sklaida – galiausiai nukenčia klientai, ko pasekoje nukenčia ir verslo rezultatai.


Tik teisingai sudėliota vidinė komunikacija padės auginti verslą, gerins klientų patirtį, įtrauks darbuotojus bei palengvins susišnekėjimą tarp skirtingo plauko darbuotojų. Grįžtant prie salono darbuotojos elgesio – ar ji vienintelė kalta šioje situacijoje, kad aš apsisukau negrįžtamai? Manau, kad tikrai ne, manau, kad ši situacija nutiko dėl nutrūkusios grandinės kurioje nors komunikacijos dalyje.