Sprendimas ką samdyti „freelancerį” ar agentūrą ateis vėliau?
Image by Jakub Dziubak

Vis dažniau pasigirsta diskusija, ką geriau samdyti – komunikacijos „freelancerį” ar agentūrą? Tai yra amžina dilema, kurią sprendžiantys klientai yra teisūs rinkdamiesi tiek vieną, tiek kitą variantą. Tiesiog šį klausimą reikėtų formuluoti visai kitaip. Kiekviena pusė yra užprogramuota siekti rezultato sau, bet jei santykiai nebus grįsti pasitikėjimu ir noru pasiekti rezultatą, keliai išsiskirs. Apie tai, ką turėtume žinoti prieš investuodami į marketingą ir reklamą bei kodėl pirmiausia verta klausti ne ką daryti, o kodėl, pasakoja 360 marketingo ir komunikacijos agentūros „4noons“ partnerė bei strategė Aurelija Šilinskaitė.


Pradžia – tikslų įsivardinimas. Jei įmonė veikia specifiniame B2B sektoriuje ir dirba tarptautinėje rinkoje, vadovai yra patenkinti investuojama grąža ir neplanuoja plėtros, tuomet galbūt marketingo paslaugos jiems nebus reikalingos. Tačiau organizacinė komunikacija reikalinga bet kokiu atveju. Kodėl? Jeigu žinių apie jus žiniasklaidoje nebus, tada bet kuri bloga žinia bus vienintelė, ką apie jus kiti išgirs. Geros žinios sukuria žinomumą, kontekstą, padaro įvaizdį stabilesniu. Kitu atveju – gali būti, kad įmonė dar nėra pasirengusi pranešti žinios plačiajai visuomenei, nes produktas yra dar testuojamas arba vis dar ieškomas kliento vertės pasiūlymas (ang. value proposition). Šiuo atveju pradėti kurti „brandbooką” jiems tikrai dar ne laikas, o geriau šį biudžetą skirti marketingo eksperimentams. Trečiuoju atveju – jei įmonė veikia jau dešimtmetį, o apie ją niekas nežino, tai verta pradėti ieškoti istorijų ir jas papasakoti žurnalistams. Na ir ketvirtuoju atveju – jei įmonė planuoja žengti į kitą rinką, tuomet reikalingos dar kitokio pobūdžio paslaugos ir matyt čia nebus įmanoma apsieti be partnerių toje konkrečioje šalyje.


Antras žingsnis – žinios. Šiandien gyvename hibridinių kompetencijų pasaulyje ir žinios apie tai, kokiu būdu ir kaip pateikti informaciją, kuri sudomintų vartotojus, reikalingos ir pardavėjams, ir įmonės vadovams ir finansų bei IT specialistams. Klaidinga manyti, kad konsultantas ar agentūra „viską padarys”, o vadovams nereikės niekuo rūpintis. Šiandien įmonės savininkas (-ė) ar vykdantysis vadovas privalo išmanyti, koks turinys patinka žiniasklaidai arba kaip sudominti savo sekėjus socialinėje žiniasklaidoje. Įsigalėjus socialiniams tinklams, vadovui tenka dar viena papildoma užduotis bei atsakomybė – pačiam tapti savo įmonės prekės ženklo ambasadoriumi, ne retai – ir veidu.


Trečia – įsitraukimas. Prieš sprendžiant, kokį profesionalą pasirinkti, būtinas komandos vadovų įtraukimas. Tyrimai atskleidžia, kad rezultatai būna net 50 proc. geresni, jei apie įmonės marketingo ar komunikacijos tinklus kalbamasi su skirtingų kompetencijų ir funkcijų vadovais. Kuo daugiau įmonės vadovų tikės viešinimo veiksmų galia, tuo lengviau juos bus įtraukti į rutinos darbus. Pavyzdžiui, nepaisant to, ar dirbsime su „freelanceriu” ar su agentūra, jiems reikės pateikti dalykinę ir ekspertinę informaciją, todėl kuo anksčiau įmonės darbuotojai supras, kam to reikia, tuo geriau.


Ketvirta – sprendimas. Kokios kompetencijos marketingo ir komunikacijos specialistų jums reikia? Čia sunkiausia dalis. Esu suskaičiavusi bent 16 skirtingų tipų agentūrų: pradedant nuo viešųjų ryšių ir baigiant SEO. Greičiausiai jums reikės įvairaus tipo ekspertų, tačiau pradžioje reikalinga komanda arba vienas strategas, kuris įvertintų jūsų veiklos pobūdį ir pasiūlytų visaapimančius (360 laipsnių) integruotos komunikacijos ir marketingo sprendimus. Jei tai gali padaryti „freelanceris” ir jis tam turi visas kompetencijas, puiku – užtenka ir vieno žmogaus. Tačiau veiksmų įgyvendinimui vieno specialisto neužteks – bent jau man dar neteko sutikti žmogaus, puikiai valdančio plunksną ir tuo pačiu programuojančio puslapio dizainą. Kita vertus, dirbti su skirtingomis agentūromis brangiai kainuoja ir nėra efektyvu, todėl pasiteisina skirtingas kompetencijas turinti komanda, kuri esant poreikiui gali didėti arba mažėti. Tokio tipo komandos dirba „vieno langelio” principu ir yra valdomos vieno projektų vadovo. Veikdamos horizontalaus verslo modelio principu, jos yra lanksčios, greičiau prisitaiko prie pasikeitusių situacijų. Tarp kitko – tokioje komandoje, net ir dirbant su agentūra, gali dirbti ir nuolatiniai darbuotojai, ir laisvai samdomi – jums yra svarbu, kad visų jų darbas būtų puikiai sustyguotas.


Penkta – rūpestis, rutina, planavimas. Tiek viena, tiek kita pusė turi turėti „kraštinius”, ir jiems turi rūpėti konkretūs rezultatai. Jei niekaip nematuosime atliktų veiksmų, bus sunku įvertinti ar pasiekėme to, ko norėjome? Praktikoje matome, kad labai pasiteisina susitikimai kas savaitę ir mėnesio rezultatų aptarimai. Taip abi pusės neleidžia sau „atsipalaiduoti”.


Pabaigai – matome, kad visai nesvarbu, ką kursite – ar jūsų produktui bus reikalingas kūrybinis sprendimas, ar pranešimas spaudai, ar puslapio dizainas ir programavimas, svarbiausia aiškiai žinoti, kokie yra to veiksmo tikslai ir būdai kaip juos matuosite, atsakomybių įsivardinimas bei darbas kartu. Nei viena agentūra ir nei vienas „freelanceris” patys vieni nesukurs stebuklo ir neišras produkto. Taigi, pirmiausia reiktų spręsti ne ką samdyti, o ko norime pasiekti. Tada seks paieškos, bendras ir kartais nuobodus darbas, pasitikėjimas, klaidos ir atradimai, kol pagaliau – saldūs darbo vaisiai.